Edredon - inaczej miekkopiór

Edredon - Somateria mollissima
Udało nam się z dość bliska obserwować ładnie wybarwionego samca edredona, zwanego kiedyś miekkopiórem ze względu na miękki puch z nich pozyskiwany.
Więcej informacji o edredonie:
To największa nurkująca kaczka. Charakteryzuje się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samiec w szacie godowej ma wierzch głowy granatowoczarny z podłużną, pośrodkową białą linią. Na karku i policzku zielone plamy rozdzielone pasmem białych piór. Reszta głowy, szyja, pierś i grzbiet białe. Brzuch, pokrywy nad- i podogonowe i ogon granatowoczarne. Dziób i nogi oliwkowożółte. Biały grzbiet i czarny brzuch kaczora są niepowtarzalnym wśród kaczek upierzeniem godowym samca. W szacie spoczynkowej ma głowę i szyję ciemnobrązową, piersi i grzbiet w białe plamki, a resztę ciała czarną. Samica brązowa z ciemnymi poprzecznymi prążkami na całym ciele. Młode podobne do samicy z już charakterystycznym profilem głowy, ale mają ciemniejsze grzbiety i szarawe brzuchy. Edredony mają charakterystyczny wygląd głowy: obserwowane z boku, grzbiet dzioba i czoło tworzą linię prostą. Mocny dziób służy do odrywania od dna wodnych zwierząt i miażdżenia ich muszli i pancerzy. Między podgatunkami istnieją drobne różnice w kolorystyce. Przeloty jesienne odbywają się w październiku i listopadzie, a wiosenne w kwietniu. Łatwo można zidentyfikować edredony w locie - na przemian machają skrzydłami i szybują. Kaczor odzywa się dźwięcznym "uhu huhu", a kaczka zduszonym "korr" lub głębokim "go go".
Gniazdo na lądzie, na bagnistych, piaszczystych lub kamienistych wyspach lub jeziornych wybrzeżach. Buduje je samica, wyścielając je puchem wyrwanym z piersi. Tworzy kolonie. Gdy człowiek zbliża się do gniazda ucieka w ostatniej chwili lub pozostaje na nim i daje się nawet głaskać.
Edredony są dla człowieka źródłem najdelikatniejszego puchu, doskonałego materiału izolacyjnego, z którego wykonuje się lekkie oraz ciepłe śpiwory i kołdry. Aby jednak zebrać dostateczną ilość pierza trzeba pozyskać je z dziesiątek gniazd, bo każde dostarcza 28-35 g. Eksploatację ułatwia kolonijne gnieżdżenie się tych ptaków liczące nawet tysiące par. Puch zbierany był od wieków (pierwsze wzmianki z XII wieku), co przyczyniło się do wymarcia tych ptaków na wielu terenach pierwotnego zasięgu.
źródło: edredon (wikipedia)
Komentarze

Popularne posty