Norwegia - Flåm i Myrdal

Wycieczka kolejką Flåmsbana z Flåm do Myrdal.
W trakcie wycieczki mieliśmy i wiosnę i zimę :)

"Trasa kolejki Flåm (Flåmsbana) zatacza pętlę z Myrdal do leżącego 865 metrów niżej Flåm, wtulonego w najdalszy zakątek Aurlandfjordu.
Co roku ten emocjonujący odcinek linii kolejowej przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków świata, czyniąc kolejkę Flåm jedną z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych Norwegii.

Najlepsza na świecie przejażdżka pociągiem

W marcu 2014 magazyn Lonely Planet Traveller wpisał kolejkę Flåm na listę "Najbardziej niesamowitych podróży pociągiem na swiecie 2014 roku" i nazwał ją "najlepszą na świecie przejażdżką pociągiem". Oto co zostało także napisane:
Widziana na mapie, kolejka Flåm (Flåmsbana) wygląda niepozornie i skromnie (…) W rzeczywistości jest to niewielki pociąg, który odważnie jedzie przez krajobraz dudniących wodospadów i stromych gór, pustynne połacie płaskowyżu Hardangervidda aż do jednego z najbardziej spektakularnych fiordów w Norwegii - Aurlandsfjordu.

Wodne kaskady

Podróż tą kolejką stwarza doskonałą okazję do oglądania najbardziej dziewiczych i wspaniałych krajobrazów Norwegii. Na dwudziestokilometrowej trasie można podziwiać rzeki głęboko wcięte w wąwozy, wodospady spadające kaskadami po stromych zboczach ośnieżonych gór oraz górskie farmy wczepione w niemal pionowe stoki.
Wśród linii kolejowych o normalnym rozstawie torów trasa kolejki Flåm jest jedną z najbardziej stromych na świecie. Jej nachylenie na prawie 80 procentach długości trasy wynosi 55‰ . Biegnące spiralnie przez góry kręte tunele są najbardziej śmiałym i najdoskonalszym technicznie przykładem sztuki inżynierskiej w historii norweskich kolei.
U podnóża gór można podziwiać naturalne piękno Doliny Flåm i majestatyczny Aurlandfjord – odnogę Sognefjordu, najdłuższego norweskiego fiordu."

źródło:  visitnorway


Komentarze

Popularne posty